Diocese of Carlisle

Diocesan Announcements


March 2021

Appointments

  • The Rev Gary Tubbs, was Associate Priest in the Benefice of Henham and Elsenham with Ugley in the Diocese of Chelmsford, has been appointed Associate Minister in the Benefice of St John, Houghton. Licensing - 28 March 2021.
  • Dr Susi Wood, was Reader in Charge in the Benefice of St John’s in the Vale, St Mary’s Threlkeld and Wythburn, has been appointed House for Duty Assistant Curate [In Training] in the Benefice of St John’s in the Vale, St Mary’s Threlkeld and Wythburn. Licensing - 22 April 2021.
  • The Rev Ian Johnston, was Associate Priest in the Benefice of Holy Trinity and St Barnabas, Carlisle, has been appointed SSM Priest in Charge in the Benefice of Rockcliffe and Blackford. Licensing - 29 April 2021.

February 2021

Appointments

  • The Rev Dr Benjamin Carter, currently Vicar of the Benefice of Hayden Bridge and Beltingham with Henshaw (Parishes by the Wall) and Assistant Archdeacon, in the Diocese of Newcastle, has been appointed Residentiary Canon (Canon Warden) of Carlisle Cathedral. Date and time of the collation and installation to be announced.
  • The Rev Simon Howard, was Senior Chaplain at Lee Abbey in the Diocese of Exeter, has been appointed SSM Associate Priest in the Benefice of Crosthwaite, Cartmell Fell, Witherslack and Winster. Licensing - 31 January 2021.
  • The Rev Michael Woodcock, in addition to his role as Vicar in the Benefice of Crosthwaite, Cartmell Fell, Witherslack and Winster, has been appointed Priest in Charge in the Benefice of Underbarrow with Helsington, on 31 January 2021.
  • The Rev Michelle Woodcock, was with Permission To Officiate, has been appointed SSM Associate Priest in the Benefice of Crosthwaite, Cartmell Fell, Witherslack and Winster. Licensing - 31 January 2021.
  • The Rev Mark Houston, was Assistant Curate (In Training) in the Benefice of Cross Fell, has been appointed Priest in Charge in the Benefice of Inglewood, on 1 February 2021.
  • The Rev Canon Mat Ineson, in addition to his role as Priest in Charge of the Benefice of Crosscrake, has been appointed Priest in Charge (Interim Minister) in the Benefice of Kendal Holy Trinity, on 1 December 2020.
  • The Rev Robin Ham has been Appointed Priest in Charge in the Benefice of St Paul Barrow, on 17 January 2021.

Resignations/Retirements

  • The Rev Malcolm Stilwell will retire from his post as Assistant Priest in the Benefice of St John Workington, the Benefice of the Solway Plain and the Benefice of Maryport, Netherton, Flimby and Broughton Moor, on 4 April 2021.
  • The Rev Alun Hurd will retire from his post as Vicar in the Benefice of High Westmorland, on 30 April 2021.

October 2020

Appointments

  • The Rev Philip Dorling, was Lead Chaplain at Scargill House in the Diocese of Leeds, has been appointed Rector in the Benefice of Seatallan. Licensing - 4 October 2020.
  • The Rev Canon Jane Charman has been appointed Team Rector in the Benefice of Cockermouth Area Team. Licensing - 18 October 2020.
  • The Ven Lee Townend, in addition to his role as Archdeacon of Carlisle, has been appointed Priest in Charge in the Benefice of Barton, Pooley Bridge, Martindale and Watermillock, on 16 October 2020.

Resignations/Retirements

  • The Rev Canon Jan Kearton has retired from her role as Residentiary Canon of Carlisle Cathedral, on 5 December 2020.

September 2020

Appointments

  • Mr Andrew Callaway appointed Assistant Curate [in Training] in the Benefice of the Solway Plain. Licensing - 26 September 2020.
  • Nina Orchard appointed Assistant Curate [in Training] in the Benefice of St James, Carlisle. Licensing - 26 September 2020.

Resignations/Retirements

  • The Rev Allen Banks will resign from his post as Associate Priest and Rural Dean in the Calder Deanery, on 31 October 2020.
  • The Rev Canon Gill Hart will retire from her post as Rector in the Benefice of Blackcombe, Drigg, Eskdale, Irton, Muncaster and Waberthwaite, on 14 February 2021. 

August 2020

Appointments

  • The Rev Tricia Rogers appointed Interim Priest in Charge in the Benefice of Beacon Team. Licensing - 1 September 2020.
  • Mrs Victoria Anne Sekasi appointed Assistant Curate [in Training] in the Benefice of St Thomas Kendal; Crook in Plurality. Licensing - 26 September 2020.
  • The Rev Mandy Jones appointed Pioneer Minister in the Benefice of St Peter, Kells. Licensing - 10 September 2020.

Resignations/Retirements

  • The Rev Andy Batchelor, currently Vicar/Priest in Charge in the Benefices of St Mary the Virgin, Walney Island and St John Barrow in Furness, has been appointed Priest in Charge in the Benefice of Harbury, Ladbroke and Ufton in the Diocese of Coventry. He will resign from his current post on 21 October 2020.
  • The Rev Brian McMullon, currently Vicar/Mission Community Leader in the United Benefice of the Western Dales, has been appointed Chaplain of St George’s Memorial Church in Ypres, West Flanders, in the Diocese of Europe. He will resign from his current post on 1 November 2020.

July 2020

Appointments

  • The Rev Alison Riley appointed Assistant Curate [in Training] in the Benefice of Harrington and Distington with Salterbeck. Licensing - 13 September 2020.

Resignations/Retirements

  • The Rev Sam Held has resigned from his post as Vicar in the Combined Benefice of Upper Eden, on 31 July 2020.
  • The Rev Sandra Ward will retire from her post as Priest in Charge in the Benefice of Lorton and Loweswater with Buttermere, on 25 October 2020.

June 2020

Appointments

  • Miss Gill Davidson appointed SSM Assistant Curate [in Training] in the Benefice of the Cockermouth Area Team. Licensing - 26 September 2020.
  • The Rev Jonathan Gillespie, was Assistant Curate [in Training] in the Benefice of Windermere (Applethwaite) St Mary and Troutbeck Jesus Church, has been appointed Priest in Charge in the Benefice of Stanmer with Falmer in the Diocese of Chichester. Licensing - 24 July 2020. 

Resignations/Retirements

  • Mr Peter Verburgh will resign from his post as Church Leader at Mirehouse, on 31 August 2020.

May 2020

Appointments

  • Dr Duncan Jackson appointed Assistant Curate [in Training] in the Benefice of Egremont with Haile. Licensing - 26 September 2020.
  • The Reverend Sandra Pearl appointed Permanent Deacon in the Benefice of North Westmorland. Licensing - 1 July 2020.
  • The Reverend Stephen Tudway appointed Priest in Charge in the Benefice of Broughton and Duddon/Kirkby Ireleth. Licensing - 1 June 2020.

April 2020

Appointments

  • The Rev Barrie Thomas appointed SSM Associate Priest in the Benefice of Holy Trinity and St Barnabas Team Ministry and the Benefice of St Luke’s Morton Carlisle. Licensing - 23 April 2020. He has also been appointed Lead Hospital Chaplain for NHS Cumbria Integrated Care NHS Foundation Trust. Licensing - 1 May 2020.
  • The Rev Terry Wilcock appointed SSM Associate Priest in the Benefice of Crosscrake. Licensing - 20 April 2020

March 2020

Appointments

  • Mrs Jane Nattrass appointed Assistant Curate [in Training] in the Benefice of Loughrigg Team Ministry in the Central Lakes Mission Community. Licensing - 26 September 2020.
  • Lawrence Basham appointed Assistant Curate [in Training] in the Benefice of Keswick St John with Borrowdale. Licensing - 26 September 2020.

October 2019

Appointments

  • The Rev Jonathan [Jack] Knill-Jones, in addition to his current role as Team Rector in the Benefice of North Barrow, appointed Assistant Rural Dean in the Deanery of Barrow. Licensing - 9 October 2019.

Resignations/Retirements

  • The Rev Judith Ashurst, currently Priest in Charge in the Parish of Thornthwaite cum Braithwaite with Newlands, will resign from that post on 31 December 2019.

September 2019

Appointments

  • The Rev Aimee Lynch appointed Assistant Curate in the Benefice of Dalton-in-Furness and Ireleth-with-Askham in Furness Deanery. Licensing - 9 September 2019.
  • The Rev Anne Underwood appointed Associate Priest in the Benefice of Kendal Holy Trinity in Kendal Deanery. Licensing - 22 September 2019.
  • The Rev Richard Goodfellow appointed Priest in Charge in the Benefice of Carlisle St Elisabeth. Licensing - 23 September 2019.
  • The Rev Benjamin Phillips appointed Vicar in the Benefice of Dalston with Cumdivock, and Raughton Head with Wreay. Licensing - 30 September 2019.
  • The Rev Alison Riley appointed Associate Priest in the Benefice of Seatallan. Licensing - 9 September 2019.
  • The Rev Canon Elizabeth Smith appointed Associate Priest in the Benefice of Carlisle St Elisabeth. Licensing - 23 September 2019.
  • The Rev David Wilmot appointed Priest in Charge in the Benefice of St Oswald Grasmere with St Mary Rydal, and Chaplain at Rydal Hall. Licensing - 8 September 2019.

Resignations/Retirements

  • The Rev Canon Martin Jayne will retire from his post as Priest at St Mark, Natland, on 1 October 2019.